امروزه مصرف محصولات ارگانیک در بین عموم مردم رواج پیدا کرده است اما هزینه بالای محصولات باعث شده تا همه ی اقشار جامعه نتوانند از این محصولات استفاده کنند. از همین رو همه ی افراد به دنبال یافتن دلیل این گرانی هستند در این مقاله از وب سایت ارگانیک مارت سعی داریم تا برخی از این دلایل را با شما در میان بگذاریم:

چرا محصولات ارگانیک گران تر هستند؟

زمان بیشتر (پروسه رشد)

میتوان گفت مهم ترین دلیلی که باعث شده محصولات ارگانیک قیمت بالایی داشته باشند این است که تولید کنندگان ارگانیک نسبت به تولیدکنندگان عادی زمان بیشتری را صرف تولید محصول میکنند. در تولید محصولات ارگانیک از آفت کش ها و سموم شیمیایی استفاده نمی شود و محصولات با روش های طبیعی و بدون هیچگونه عوارض رشد  میکنند و باعث میشود که سموم شیمیایی از مردم و محیط زیست دور بماند. از همین رو باید بدانید که انجام این اقدامات زمان و هزینه بیشتری را برای تولیدکنندگان به همراه دارد.

امکانات ویژه

برای تولید محصولات ارگانیک امکانات، تجهیزات و زمین ویژه ای نیاز دارند. زمینی که برای تولید محصولات ارگانیک استفاده میشود دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با زمین های کشاورزی عادی متفاوت است، زیرا کشاورزان باید زمان و هزینه بیشتری را برای کنترل آفات و بیماری ها از زمین های دیگر صرف کنند. همچنین آنها نمیتوانند از تجهیزات کشاورزی به صورت مشترک در هر دو نوع زمین عادی و ارگانیک استفاده کنند. تمام این مسائل هزینه بیشتری را برای کشاورز به وجود خواهد آورد.

دوره های آموزشی ویژه

با توجه به شرایط خاص تولید محصولات ارگانیک، نیاز است که تولیدکننده این محصولات برای تولید آن دوره های آموزشی خاصی را طی کرده و زمان و هزینه زیادی را صرف انجام این کار کند. علاوه بر این موارد صاحبان این کسب و کار باید مطمئن باشند کارکنان و کارگران آنها از قوانین استاندارد در تولید پیروی می کنند .مهارتهای زیادی در ارتباط با تولید و پرورش این محصولات وجود دارد که لازم است کارکنان این شرکتها آنها را فرا گیرند.

بازار ارگانیک

با توجه به اینکه امروزه مصرف محصولات ارگانیک روز به روز در حال افزایش است اما همچنان بازار کوچکی را تحت شعاع خود قرار داده است و بازاریابی برای این محصولات نیازمند هزینه و زمان است که این امکانات برای شرکت های بزرگ تولید کننده محصولات ارگانیک وجود دارد اما برای تولیدکنندگان کوچک انجام این کار نیازمند صرف هزینه و زمان بیشتری است.

پس وقتی به قیمت بالای محصولات ارگانیک نگاه میکنید و از قیمت بالای این محصولات گلایه می کنید با توجه به زمان و هزینه ای که برای تولید این محصولات صرف میشود و با در نظر گرفتن فوایدی که برای انسان دارد متوجه می شوید که قیمت آن کاملا عادلانه و مقرون به صرفه می باشد.